Milí přátelé Eoné,

občas se nás ptáte, jak se vyznat v našich levandulích. Co je lavandin, co levandule a kdy kterou použít.

Lavandin i levandule mají velmi podobné základní účinky. Lavandin vznikl v minulosti náhodným zkřížením levandulí, kdy se vytvořila rostlinka s několika stonky s květy. Levandule pravá má vždy pouze jeden květ na stonku.

Nový lavandin byl úspěšně rozpěstován a dnes se ve Francii pro svůj vyšší výnos éterického oleje pěstuje na stále větších plochách. Také je zpravidla levnější než levandule. V Eoné najdete Lavandiny dva, GROSSO a SUPER.

Hybrid lavandin je oproti pravé levanduli pro můj nos ostřejší a vhodný například do lesa na odpuzování obtížného hmyzu, pro ošetření různých škrábanců, po porodu na vložky a do oplachových vod. Lavandin SUPER má nižší obsah kafrové složky než lavandin GROSSO a je tedy jemnější.

Levandule pravá - Lavandula vera = lavandula angustifolia = lavandula officinalis - se pěstuje buď ze semen, nebo z řízků.


Levndule jemná / population (Lavandula vera) je pěstovaná ze semen. Snoubí v sobě - pro můj nos - krásně sladkost i ostrost vůně a je naprosto komplexní, co se levandulové vůně týče. Nakvétá postupně, květy jsou světle modré až tmavě fialové a každá rostlina je jiná. Tato kvalita se zřejmě pěstuje pouze ve Francii.

Levandule Maillette (Lavandula vera) je pěstovaná z řízků. Všechny rostliny na poli nakvétají stejně, květy jsou stejně zbarvené a stejně voní. Vůně levandule Maillette je plná, je jemnější než vůně lavandinů. Co do jemnosti bych ji zařadila mezi levanduli jemnou a lavandiny.

Čím jemnější levandule je, tím spíše ji používám pro malé děti.

Levandule z nadmořské výšky od 800 mnm pocházejí většinou z volné přírody, kvalita wild – divoká. Olej je tím lepší, čím výše levandulka vyrostla. Také se ale výrazně jemněji dávkuje a působí velmi dobře na psychiku.
AOC nebo KbA – znamená zaručená jednodruhovost dané rostliny, bez příměsí.

Máme pro Vás nový recept na Tělový olej na léto!

do 100 ml lahvičky na výrobu kvalitního tělového "opalovacího" oleje nalijete:

cca 40 ml oleje z peciček vinných hroznů (pro vyšší SPF použijte jojobový olej)
cca 15 ml betakarotenu
40 kapek éterického oleje z mrkvového semínka
a 5 až 20 kapek lavandinu nebo levandule, podle příjemnosti.
Protřepejte a nakonec doplňte mandlovým olejem do cca 100 ml celkového objemu.

Tento olej omezuje stárnutí pokožky, zejména při pobytu na sluníčku a pomáhá jejímu hnědému zabarvení. Éterický olej z mrkvového semínka je skvělý pro uvolnění stresů, nejistoty.  Je adaptačním olejem a pomáhá nám přizpůsobit se novým situacím a třeba i adaptovat se na situaci, že máte dovolenou. Současně je mrkvový olej označován jako protivráskový, a používá se i při svědivém ekzému, olupující se pokožce nebo lupénce. Pozor na možnost zabarvení oděvu betakarotenem.
Tento olej lze používat i v případě, že ještě nemáte opálené ruce a nohy, ale přejete si opáleně vypadat :o) . Znovu ale - pozor - betakaroten může způsobit zabarvení oděvu.


AKCE pro červen 2017:

MASÁŽNÍ GEL NA NOHY – je příjemný, když naše nožky potřebují péči. Obvykle v létě když natékají z vedra nebo v období vyšší zátěže v těhotenství. Zákaznice jej používají i při bolestech křečových žil.
MRKVOVÉ SEMÍNKO -éterický olej -  najdete jej v receptu na DOMÁCÍ TĚLOVÝ OPALOVACÍ OLEJ
RESCUE ROLL-ON - ideální kdykoli jsme venku - na poštípání od komárů i na drobné oděrky. Také v lese může pomoci od dotěrného hmyzu, ale po expiraci již jej raději nepoužívejte.

Přejeme vám nádherné dny - ty nejdelší v roce :-) ,  krásný den dětí a také slunovrat!
Vaše Eoné!Milí přátelé Eoné,

již nechceme komunikovat skrze sociální sítě. Kontaktujte nás prosím přímo na e-mail: eone@eone.cz.
Chystáme pro Vás BLOG a E-BOOKY!
Děkujeme za vaši přízeň a těšíme se na opravdové (ne virtuální) setkání na některém z našich kurzů!

Vaše Eoné