You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Sluneční svit a jeho dar pro naše tělo

Sluneční svit a jeho dar pro naše tělo

Slunecni paprsky a pece o plet eone

Sluneční svit a jeho dar pro naše tělo

Slunce k životu potřebujeme a jeho světlo na pokožku také, neboť se díky slunečnímu záření tvoří vysoce důležitý vitamín D. Ten se netvoří, "překryjeme-li" pokožku preparáty s vysokým UV faktorem.

Proto je důležité zvážit, jakou ochranu pokožky zvolíme, abychom ve snaze se nespálit, příliš neeliminovali tvorbu vitamínu D, který naše tělo potřebuje pro správnou stavbu a sílu kostí dětí i dospělých (vitamín D je znám také jako prevence křivice a pod.) V poslední době se také ukazuje, že vitamín D má vliv na odolnost organizmu, jeho nedostatek také prohlubuje to, čemu říkáme špatná nálada. Ať je to jakkoliv, sluneční paprsky jsou pro naše zdraví zásadní.

Sluneční paprsky na pokožku potřebujeme, jak je dávkovat?

Používejme zdravý rozumu a rady dermatologů. Jejich základní poučka říká:

"Na slunci pobýváme v době, kdy je náš stín delší, než výška naší postavy."

V létě tedy platí jít ven ráno, když ještě sluneční paprsky nejsou tak vydatné, cca od 11. do 15. hodiny se sluníčku vyhýbáme a dáme si příjemný oběd a siestu, a pak se zase můžeme jít slunit.

Pro citlivější jedince platí schovat se po desáté hodině dopoledne a jít ven kolem čtvrté odpoledne.

Čas a doba strávená na slunci se pochopitelně mění nadmořsku výškou, ročním obdobím, místem pobytu i individuální citlivostí na sluneční paprsky.

V případě, že se u citlivějších jedinců na pokožce objeví začervenalé flíčky, které mohou i svědit, a nejsou od kopřiv, hmyzu a podobně, může to být sluneční alergie. Šikovné je pokožku omýt vlažnou vodou a vyvarovat se ten den dalšímu pobytu na slunci (někdy je třeba i následující den). Pochopitelná je konzultace s lékařem, a do té doby můžeme obléci lehká, ideálně světlá bavlněná nebo koupací trička s dlouhým rukávem.

Příroda nám dává některé produkty, které se osvědčily léty používání zcela přirozeně, pro pobyt na slunci: Karité, nebo-li bambutské máslo, Jojobový olej, Betakaroten, Malinový olej.

Ty jsou velice vhodné také proto, že jsou mastné a mi v Eoné z nich vytváříme výrobky KALISTO, SOLEA, KAROTENOL 8 BIO. Nemají tak vysoké ochranné faktory, jako vyráběné produkty s příměsí optických či jiných ochranných prostředků na pokožku. 

Když se nemůžeme vyhnout sluníčku v době, kdy není radno se slunit, ráda používám ty přírodní na celé tělo a ty s přídavnými látkami na nos a tvářičky, ramena, lítka a nárty - to bývají nejvíce zasažené oblasti pokožky. Prostě sledujeme své ratolesti jak si hrají, a kam nejvíce dopadají sluneční paprsky a ochranu pokožky přizpůsobíme. Často se zapomíná, že i nechráněná vlasová pokožka je náchylná ke spálení. Když se tak stane, je to velice bolestivé, proto bychom všichni měli mít pokrývku hlavy :-)

Vaše Eoné

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:

Blog Search

Blog Categories

Blog Archive

Recent Articles