You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

TŘEZALKOVÝ OLEJ pro ošetření pokožky po slunění

TŘEZALKOVÝ OLEJ pro ošetření pokožky po slunění

Na našich lukách roste nádherná bylina, jmenuje se Třezalka tečkovaná

eonetrezalka       eonetrezalkakosik

Kolem letního slunovratu, dní Svatého Jána, rozkvétá, a proto se jí říká svatojánská bylina. Když rozemneme v prstech její list, poupě nebo jasně žlutý květ, zbarví nám prsty překvapivě do červeno-fialova. Podíváme-li se pozorněji na její listy a květy, mají tmavé tečky a právě tam třezalka soustřeďuje ono barvivo, a díky tečkám dostala své české jméno tečkovaná.

Říká se, že když skot spásá hodně třezalky, zabarví se mléko dorůžova, což dřív prý vedlo k tomu, že si někteří lidé mysleli, že je zvíře uhranuté. Toto mléko obsahuje hypericin. O jeho vynikajících účincích byl naprosto přesvědčen již Paracelsus.

Trezalkovy olej

Třezalka je bylinou slunce a využívá se v lidovém léčitelství i moderní medicíně na nervy. Po přílišném slunění má TŘEZALKOVÝ OLEJ blahodárné účinky na pokožku. Můžeme do něj také přidat několik kapek éterického oleje Levandule, což je tradice v některých zemích u Jadranu. Také se uvádí, že olej z třezalky, aplikovaný na pokožku v oblasti chrupavek, pomáhá pružnosti  těchto chrupavek, plotének, takže lépe fungují.

UPOZORNĚNÍ:
Pokožka s naneseným třezalkovým olejem nesmí na slunce, neboť červené barvivo (hypericin) působí foto-toxicky! Praktické je tedy používání Třezalkového oleje později odpoledne, navečer či na noc. Pokožku pak překryjeme starším oděvem.
Osoby které užívají antidepresiva by s třezalkou a s výrobky z ní (čaje, olej, tinktury), měly zacházet obezřetně. V takových případech je nutné přečíst příbalový leták, nebo se dotázat v lékárně.

Třezalka je úžasnou, láskyplnou bylinou, kterou nám příroda dává a třezalkový olej je báječný prostředek nejenom na pokožku.

Vaše Eoné

Blog Search

Blog Categories

Blog Archive

Recent Articles