You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

EUGENIA – MASSAGE OIL

Fresh produced

New product

A sensitive massage during childbirth provides both physical and mental support to the mother.

170,00 Kč


Historie ceny     Price history

Price history

EUGENIA – MASSAGE OIL

Our pricing is always guided by the principles of a fair price. We do not artificially move prices or brag about inflated percentages. You can always find price history for each product.

×

Eugenia is used during the second stage of labour, especially for a sensitive massage if the mother is exhausted and if the labour is prolonged. The rose scent provides stability. Eugenia is a general harmonizer.

Very gently, using one hand, massage the bottom part of the back from the top down, rhythmically, always with an exhale.

We recommend using the oil in the second stage of labour, and during transition if the labour is slow. The massage can be given by the expectant father.

Massage the area of the kidneys, the buttocks, and the shoulders. You can also apply oil on your palms and put your hands on the small of the back and the lower abdomen when the woman is not pushing. It is important that the massage be pleasant for the woman. Keep the rest of the oil for a massage of the new dad.

K porodu ano
Na citlivou pokožku a pleť ano
Obal skleněná lahvička
100% přírodní produkt 100%
Do sprchy pro masáže

Reviews

Grade 
12/06/2018
Vaše ohlasy ze starého webu

Dotaz – ze sady k porodu mi zbyl olej Eugenia – mohu ho prosím používat na spánky, na zátylek a na čelo? Pro celkové osvěžení a povzbuzení při každodenním zápřahu? Anebo raději ne? Jak mohu zbylou Eugenii případně využívat?

K Vašemu dotazu - éterické oleje v Eugenii nebrání takovému použití, jak navrhujete. Základem je třezalkový olej a ten by se neměl používat, pokud je pokožka poté vystavena sluníčku. Ideálně jej použijte pro masáž zad, protože na páteř - bolesti páteře nebo jiné neuralgické bolesti - je absolutně špičkový. Na spánky, zátylek a čelo tedy pouze večer, kdy už se nechystáte na sluníčko. Třezalkový olej se používá PO pobytu na sluníčku, pro regeneraci spálené pokožky, ale nejsem si jistá, že přítomný éterický olej z hřebíčku, i když v maličké koncentraci, by nedráždil spálenou pokožku. V tom případě doporučuje jej nejdříve opatrně odzkoušet na malé plošce spálené pokožky.

  • 1 out of 1 people found this review useful.

Write a review

EUGENIA – MASSAGE OIL

EUGENIA – MASSAGE OIL

A sensitive massage during childbirth provides both physical and mental support to the mother.

Accessories

Customers who bought this product also bought:

Related products