Na našich lukách roste nádherná bylina, jmenuje se Třezalka tečkovaná

eonetrezalkaeonetrezalkakosik  

Kolem letního slunovratu, dní Svatého Jána, rozkvétá, a proto se jí říká svatojánská bylina. Když rozemneme v prstech její list, poupě nebo jasně žlutý květ, zbarví nám prsty překvapivě do červeno-fialova. Podíváme-li se pozorněji na její listy a květy, mají tmavé tečky a právě tam třezalka soustřeďuje ono barvivo, a díky tečkám dostala své české jméno tečkovaná.

Říká se, že když skot spásá hodně třezalky, zabarví se mléko dorůžova, což dřív prý vedlo k tomu, že si někteří lidé mysleli, že je zvíře uhranuté. Toto mléko obsahuje hypericin. O jeho vynikajících účincích byl naprosto přesvědčen již Paracelsus.

Trezalkovy olej

Třezalka je bylinou slunce a využívá se v lidovém léčitelství i moderní medicíně na nervy. Po přílišném slunění má TŘEZALKOVÝ OLEJ blahodárné účinky na pokožku. Můžeme do něj také přidat několik kapek éterického oleje Levandule, což je tradice v některých zemích u Jadranu. Také se uvádí, že olej z třezalky, aplikovaný na pokožku v oblasti chrupavek, pomáhá pružnosti  těchto chrupavek, plotének, takže lépe fungují.

UPOZORNĚNÍ:
Pokožka s naneseným třezalkovým olejem nesmí na slunce, neboť červené barvivo (hypericin) působí foto-toxicky! Praktické je tedy používání Třezalkového oleje později odpoledne, navečer či na noc. Pokožku pak překryjeme starším oděvem.
Osoby které užívají antidepresiva by s třezalkou a s výrobky z ní (čaje, olej, tinktury), měly zacházet obezřetně. V takových případech je nutné přečíst příbalový leták, nebo se dotázat v lékárně.

Třezalka je úžasnou, láskyplnou bylinou, kterou nám příroda dává a třezalkový olej je báječný prostředek nejenom na pokožku.

Vaše Eoné

Jana Pospíšilová